Ogólne warunki zamieszczania reklam
Rozdział I. DEFINICJE
Ilekroć w niniejszych Ogólnych Warunkach Zamieszczania Reklam występują poniżej zdefiniowane pojęcia, należy je rozumieć w sposób następujący:
Wydawnictwo – Spółka Forum Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Polska 13, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000037307, NIP 781-15-51-223, kapitał zakładowy: 300 000,00 zł
Reklamodawca – osoba fizyczna niebędąca konsumentem w rozumieniu art. 22(1) Kodeksu cywilnego, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zlecająca Reklamę. Zlecającym może być również agencja lub inny pośrednik reklamowy działający w imieniu własnym, lecz na rachunek swoich klientów.
Reklama – odpłatna forma prezentacji Reklamodawcy lub oferty Reklamodawcy, w tym:
- Reklama prasowa – reklama zamieszczana w czasopismach wydawanych przez Wydawnictwo.
- Reklama cyfrowa – reklama zamieszczana w serwisach internetowych oraz produktach cyfrowych Wydawnictwa.
- E-mail marketing – reklama realizowana poprzez wysyłkę dedykowanych wiadomości e-mailowych do subskrybentów baz mailingowych Wydawnictwa.
- E-Book – reklama realizowana poprzez publikację elektroniczną przygotowaną przez Wydawnictwo na zlecenie Reklamodawcy.
- Reprint – reklama realizowana poprzez przedruk artykułu opublikowanego w czasopiśmie Wydawnictwa, wzbogacony o okładkę magazynu. Może występować w wersji drukowanej oraz elektronicznej.
- Content Hub – reklama zamieszczana na dedykowanej podstronie w serwisie internetowym Wydawnictwa, prezentująca materiały i dane kontaktowe Reklamodawcy.
- Patronat – reklama realizowana poprzez wsparcie wydarzeń branżowych, konferencji lub kursów online, obejmująca w szczególności ekspozycję logotypu Reklamodawcy na materiałach promocyjnych, obecność banerów reklamowych w komunikacji marketingowej wydarzenia, wzmianki w newsletterach, postach w mediach społecznościowych i na stronach wydarzeń.
- Webinar – reklama realizowana poprzez organizację i promocję wydarzenia online, w ramach którego Reklamodawca może przedstawić swoje produkty lub usługi oraz przeprowadzić prezentację ekspercką.
- Podcast & Audioteka – reklama realizowana poprzez nagrania audio lub dedykowane podcasty, tworzone przez Wydawnictwo na potrzeby Reklamodawcy..
- Video & Reels – reklama realizowana poprzez nagrania wideo, tworzone przez Wydawnictwo na potrzeby Reklamodawcy.
- Event Marketing – reklama realizowana poprzez promocję Reklamodawcy w trakcie wydarzeń organizowanych prze Wydawnictwo.
- Lead Generation – reklama realizowana poprzez kampanie marketingowe ukierunkowane na zbieranie danych kontaktowych potencjalnych klientów z określonej grupy docelowej.
Zlecenie – oznacza każdą umowę dotyczącą publikacji reklamy, w całości lub w części. Umowa zostaje zawarta, gdy Wydawnictwo potwierdzi przyjęcie Zlecenia lub rozpocznie jego realizację. Jej warunki określają Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam, formularz zamówienia oraz wszelkie dodatkowe ustalenia, które strony wyraźnie potwierdziły podczas składania Zlecenia.
Zlecenie jednostkowe − Zlecenie jednorazowej emisji reklamy.
Zlecenie długoterminowe − Zlecenie obejmujące 2 i więcej emisje Reklamy.
Modyfikacja zlecenia – zmiana Zlecenia obejmująca m.in. zmianę terminów emisji lub wielkości zamówionej powierzchni w obrębie cyklu wydawniczego poszczególnych tytułów.
Termin dostarczenia materiałów reklamowych − każdorazowo określony w Zleceniu termin, w którym Reklamodawca zobowiązuje się do przesłania kompletnych materiałów zgodnych z warunkami technicznymi określonymi w Załączniku 1 do Ogólnych Warunków Zamieszczania Reklam. Wydawnictwu przysługuje prawo zmiany terminu dostarczenia materiałów reklamowych. O każdej zmianie terminu Wydawnictwo zobowiązane jest powiadomić Reklamodawcę.
Termin dokonania akceptacji − określony w treści Zlecenia termin, w którym Reklamodawca zobowiązuje się do ostatecznej akceptacji Reklamy (dotyczy reklam przygotowanych lub modyfikowanych przez Wydawnictwo na zlecenie Reklamodawcy). Wydawnictwu przysługuje prawo zmiany terminu dostarczenia materiałów reklamowych. O każdej zmianie terminu Wydawnictwo obowiązane jest powiadomić Reklamodawcę.
Dzień roboczy – każdy dzień tygodnia z wyjątkiem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.
Materiały wzorcowe – materiały służące jako wzorzec barw w procesie drukowania. Materiałem wzorcowym może być arkusz zaakceptowany przez Reklamodawcę lub certyfikowany proof kontraktowy. Materiałem wzorcowym może być również niecertyfikowany proof lub druk z wcześniejszej edycji, ale barwa na takim wzorcu traktowana jest jako poglądowa.
Proof kontraktowy – materiał wzorcowy symulujący rzeczywisty efekt procesu drukowania daną techniką, zgodnie z warunkami określonymi w Normie ISO 12647-2. Podstawą uznania proofa za proof kontraktowy jest jego certyfikacja.
Certyfikacja proofa – proces kontroli poprawności wykonania proofa polegający na określeniu różnicy barwy pomiędzy wartościami pomierzonymi na polach paska kontrolnego zamieszczonego na proofie a wartościami docelowymi. Wartości docelowe określane są na podstawie profilu ICC, z którym wykonywany jest proof.
Certyfikowany proof – proof z załączonymi wynikami pomiaru różnicy barw ΔE, przy czym różnica barw nie może przekraczać granicy tolerancji określonej w Normie ISO 12647-2.
Profil ICC – plik cyfrowy zawierający charakterystykę barwną danego urządzenia. Profil ten jest zgodny z wymaganiami określonymi przez Specyfikację ICC.
Trim box – jest to obszar zdefiniowany w formacie PDF, który określa format strony netto (po wydrukowaniu i obcięciu). Dokument dostarczony do drukarni musi posiadać zdefiniowany trim box. Ustawienie trim box’u może być sprawdzone w programie Adobe Acrobat Professional.
Spad – obszar grafiki wychodzący poza linię cięcia definiującą format strony netto. Brak spadu powoduje powstawanie błędów w trakcie operacji introligatorskich.
CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii i metodach pokrewnych. Na zestaw tych kolorów mówi się również barwy procesowe lub kolory triadowe. CMYK to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową.
PANTONE (Color) Matching System (PMS) − system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Kolory oznaczane są numerem (np. PMS 130) z oznaczeniami dodatkowymi takich cech, jak: fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1114 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 15 pigmentów (w tym białego i czarnego). Stąd ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste. W procesie druku kolor PANTONE jest dodatkowym (piątym) kolorem obok CMYK + PANTONE.
Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam – niniejszy dokument określający podstawowe zasady współpracy pomiędzy Reklamodawcą a Wydawnictwem.
Rozdział II. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Zlecanie Reklamy jest dokonywane w oparciu o Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam. Złożenie przez Reklamodawcę Zlecenia jest równoznaczne z akceptacją postanowień niniejszych ogólnych warunków.
- Ceny podane w cenniku Reklam dotyczą wyłącznie miejsca reklamowego oraz gotowych materiałów dostarczonych przez Reklamodawcę. W przypadku potrzeby opracowania Reklamy przez Wydawnictwo lub wykonania graficznego projektu Reklamy według dostarczonych wytycznych Reklamodawca ponosi dodatkowy koszt ustalany indywidualnie.
- Reklamodawca oświadcza, że posiada pełne prawa autorskie do dostarczanych Wydawnictwu materiałów, w tym do znaków towarowych, wzorów przemysłowych i użytkowych, projektów graficznych oraz innych treści chronionych prawem. Jeśli materiały należą do innych podmiotów, Reklamodawca oświadcza, że posiada odpowiednie upoważnienie do ich wykorzystania zgodnie z warunkami Zlecenia Reklamy.
Dodatkowo Reklamodawca zapewnia, że Wydawnictwo nie będzie zobowiązane do zapłaty żadnych wynagrodzeń na rzecz twórców lub podmiotów praw pokrewnych z tytułu publikacji Reklam i wykorzystania materiałów. Oznacza to, że jeśli jakiekolwiek opłaty autorskie lub licencyjne są wymagane, Reklamodawca pokryje je we własnym zakresie.
Reklamodawca zobowiązuje się także do ochrony Wydawnictwa przed wszelkimi roszczeniami, kosztami lub stratami wynikającymi z ewentualnych sporów dotyczących praw do dostarczonych materiałów. W przypadku takich roszczeń Reklamodawca pokryje wszelkie związane z nimi koszty, w tym koszty obsługi prawnej, zobowiązuje się do współpracy i dostarczenia wszelkich informacji i dokumentów potrzebnych do obrony i jeśli będzie to prawnie możliwe, podejmie działania, aby zwolnić Wydawnictwo z dalszego uczestnictwa w takich postępowaniach.
Reklamodawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść i formę reklamy, w tym za jej zgodność z prawem, w szczególności z ustawą prawo autorskie, ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz przepisami prawa prasowego.
- Zlecenie publikacji Reklamy jest równoznaczne z oświadczeniem Reklamodawcy, że przekazana do publikacji Reklama jest zgodna z prawem i zasadami współżycia społecznego.
- Wydawnictwo zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia lub odmowy publikacji albo też do wstrzymania publikacji Reklamy:
- bez podania przyczyny, w szczególności gdy treść lub forma Reklamy jest niezgodna z prawem, zasadami współżycia społecznego, godzi w interesy Wydawnictwa, w przypadku zgłoszenia zastrzeżeń przez osobę lub instytucję trzecią lub właściwy organ lub instytucję powołaną do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki mediów lub etyki reklamy, siły wyższej, braku zapłaty lub opóźnienia w zapłacie za zamieszczane wcześniej reklamy,
- z powodu ich złej jakości lub nieodpowiadania warunkom technicznym.
- W przypadku Reklam dotyczących działalności, do której prowadzenia wymagana jest koncesja, zezwolenie lub licencja, jak też reklam do których stosuje się odpowiednie ograniczenia branżowe, Reklamodawca jest zobowiązany przedstawić Wydawnictwu stosowny dokument potwierdzający możliwość zlecenia Reklamy.
- Jeśli materiały graficzne mają być zwrócone Reklamodawcy, należy to wyraźnie zaznaczyć w Zleceniu.
- Gdy z przyczyn niezależnych od Wydawnictwa Reklama nie została zrealizowana w zgodnie z warunkami określonymi w Zleceniu, w szczególności w zakresie czasu ekspozycji lub emisji Reklamy czas realizacji Zlecenia zostaje odpowiednio przedłużony lub (w przypadku reklamy internetowej) Reklamodawca może wykorzystać pozostałą ilość odsłon w innym Zleceniu.
- Wszystkie formy Reklamy musza spełniać warunki techniczne określone w załączniku 1 do niniejszego Regulaminu lub warunki techniczne indywidualnie określone przez Wydawnictwo.
- Oprócz standardowych formatów Reklam dostępnych w ofercie Wydawnictwa, istnieje możliwość zamieszczenia niestandardowych reklam. Ich forma, termin publikacji oraz cena ustalane są indywidualnie z Sekcją Sprzedaży Reklam. Przed publikacją wymagane jest przedstawienie projektu Reklamy do akceptacji.
- W przypadku artykułów sponsorowanych Wydawnictwo uprawnione jest wyłącznie do poprawiania błędów stylistycznych i innych oczywistych omyłek.
- Za naruszenie wyżej powołanych postanowień Reklamodawca bez odrębnego wezwania zapłaci Wydawnictwu karę umowną w kwocie odpowiadającej dwukrotności należnego Wydawnictwu od Reklamodawcy wynagrodzenia brutto. Wydawnictwo zastrzega sobie prawo dochodzenia od Reklamodawcy odszkodowania przenoszącego wysokość kary umownej.
Rozdział III. WARUNKI REALIZACJI ZLECEŃ
- Podstawą do zamieszczenia reklamy jest Zlecenie lub odrębna pisemna umowa, podpisane przez Reklamodawcę lub osobę/osoby upoważnioną do reprezentacji Reklamodawcy. Na żądanie Wydawnictwa Reklamodawca jest zobowiązany do przedstawienia dokumentów potwierdzających informacje podane w Zleceniu lub uzupełnienia brakujących danych. Jeżeli Zlecenie składane jest przez pośrednika (np. agencję reklamową, przedstawiciela, brokera), pośrednik musi na żądanie Wydawnictwa przedstawić dokument potwierdzający jego upoważnienie do działania w imieniu Reklamodawcy – co najmniej w zakresie określonym w Zleceniu.
- Zlecenie/umowa powinny określać:
- rodzaj Reklamy,
- powierzchnię lub sposób prezentacji Reklamy,
- termin emisji,
- warunki płatności,
- ceny i wysokość upustów.
- Jeżeli wymaga tego rodzaj Zlecenia, integralną część Zlecenia stanowi tekst reklamy i ewentualnie inne materiały graficzne lub materiały gotowe do druku w formie zgodnej z warunkami technicznymi Wydawnictwa. O ile jest to niezbędne do prawidłowego wykonania Zlecenia wraz z przekazaniem materiałów lub gotowej Reklamy Reklamodawca zezwala Wydawnictwu na korzystanie z tych materiałów lub gotowej Reklamy, w zakresie niezbędnym do realizacji Zlecenia.
- Agencje reklamowe i inni pośrednicy reklamowi działający w imieniu i na rzecz swoich klientów są solidarnie odpowiedzialni z podmiotami (klientami), które reprezentują wobec Wydawnictwa.
- Gotowe materiały graficzne powinny być dostarczone do Wydawnictwa nie później niż 10 dni roboczych przed terminem emisji Reklamy określonym w Zleceniu. Niedotrzymanie przez Reklamodawcę ww. terminu uprawnia Wydawnictwo do nieopublikowania Reklamy z jednoczesnym obciążeniem Reklamodawcy pełnymi kosztami Zlecenia.
- W przypadku jest to wymagane treścią lub rodzajem Reklamy Reklamodawca zobowiązany jest do przesłania prezentacji swojej firmy lub produktu do akceptacji przez Wydawnictwo oraz do naniesienia sugerowanych przez Wydawnictwo poprawek.
- Przeniesienie przez Reklamodawcę uprawnień wynikających ze Zlecenia może nastąpić wyłącznie po uprzednim powiadomieniu Wydawnictwa i uzyskaniu jego pisemnej zgody, pod rygorem nieważności.
- Płatność za reklamę następuje w formie przelewu na konto Wydawnictwa w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury VAT.
- Warunki i terminy płatności mogą być ustalane indywidualnie z Reklamodawcą.
Rozdział IV. MODYFIKACJA ZLECENIA
- Reklamodawca jest zobowiązany dostarczyć Wydawnictwu oświadczenie modyfikujące zlecenie na piśmie, z dokładnym określeniem zakresu zmian, nie później niż na 15 dni roboczych przed terminem zamknięcia Reklamy określonym przez Wydawnictwo w Zleceniu.
- W przypadku przekroczenia terminów zgłaszania zmian określonych w punkcie 1, a także w przypadku wątpliwości, niejasności co do zakresu i rodzaju zgłoszonych zmian, których nie da się rozstrzygnąć w terminach określonych w punkcie 1, Wydawnictwo ma prawo realizacji Zlecenia w jego pierwotnej wersji. W takiej sytuacji Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki publikacji ogłoszenia w wersji pierwotnej, a Reklamodawca zobowiązany jest do zapłaty pełnych kosztów Zlecenia.
- Wydawnictwo przyjmie zmiany określone przez Reklamodawcę w miarę istniejących możliwości.
- Reklamodawca może zrezygnować z Zlecenia. W każdym przypadku gdy rezygnacja następuje z przyczyn niezależnych od Wydawnictwa Reklamodawca zobowiązany jest do zapłaty pełnych kosztów Zlecenia.
Rozdział V. POSTĘPOWANIE REKLAMACYJNE
- Reklamacje dotyczące sposobu i jakości realizacji zlecenia Reklamodawca zobowiązany jest zgłaszać Wydawnictwu na terminie 7 dni od daty opublikowania Reklamy.
- Reklamacje powinny zawierać udokumentowany opis wad, usterek i innych nieprawidłowości w wykonaniu Zlecenia.
- Wydawnictwo zastrzega sobie prawo nieuwzględnienia reklamacji w przypadku dostarczenia materiałów reklamowych po terminie.
- Wydawnictwo zastrzega sobie prawo nieuwzględnienia reklamacji materiałów reklamowych, do których nie został dołączony materiał porównawczy (próba kolorów).
- Niedotrzymanie terminu zgłoszenia reklamacji bądź niezachowanie jej formy pisemnej powoduje utratę przez Reklamodawcę prawa do reklamacji. Dotyczy to także kolejnych dotkniętych wadą lub usterką emisji tego samego materiału (w przypadku emisji cyklicznych).
- Złożenie reklamacji nie zwalnia Reklamodawcy z obowiązku uregulowania należności wynikającej ze Zlecenia.
- Wydawnictwo zastrzega sobie prawo rozpatrywania wyłącznie reklamacji dotyczących Zleceń zapłaconych w całości.
- Reklamodawcy nie przysługuje prawo potrącenia ewentualnej należności z tytułu reklamacji z należnego Wydawnictwu wynagrodzenia.
- Wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności wobec Reklamodawcy za zlecenie niezrealizowane z powodu okoliczności niezależnych i niezawinionych przez Reklamodawcę.
Rozdział VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Niniejsze Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam stanowią integralną część Zlecenia, zgodnie z art. 384 Kodeksu cywilnego.
- Ewentualne spory wynikające z umów zawartych w oparciu o Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla siedziby Wydawnictwa.
- Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam obowiązują od dnia 17.03.2025.
- Ogólne Warunki Zamieszczania Reklam nie znajdują zastosowania do konsumentów.
- Wydawnictwo i Reklamodawca zobowiązują się poinformować swoich przedstawicieli oraz pracowników (bez względu na podstawę zatrudnienia), których dane osobowe będą przekazywane drugiej Stronie jako administratorowi danych w związku ze złożeniem i realizacją Zlecenia, o informacjach wymaganych zgodnie z art. 14 RODO. Zasady przetwarzania danych osobowych przez Wydawnictwo są określone w informacji przekazywanej w związku ze Zleceniem. Wydawnictwo udostępnia Reklamodawcy możliwość zapoznania się z informacją przy pierwszym kontakcie.
Załącznik nr 1 do OGÓLNYCH WARUNKÓW ZAMIESZCZANIA REKLAM
Ze względu na technologię produkcji przyjmujemy materiały wyłącznie w formie elektronicznej w plikach: – PDF, – EPS, – TIFF 300–600 dpi, z kompresją bezstratną ZIP.
Wymiary zgodne z formatem wykupionej powierzchni reklamowej. W przypadku reklamy na spad należy dodać po 3 mm zapasu z każdej strony na obcięcie.
W reklamach całostronicowych oraz spadowych należy koniecznie odsunąć ważne elementy o 10 mm od wewnętrznej krawędzi reklamy (czasopismo ma oprawę klejoną i elementy w obszarze 10 mm od grzbietu mogą być zasłonięte). Pozostałe marginesy po 5 mm.
Warunkiem reklamacji jest dostarczenie proofa.
Wymagania techniczne:
- Wymiary zgodne z formatem wykupionej powierzchni reklamowej. Przestrzeń kolorystyczna CMYK, bez kolorów spotowych i bez zaszytych profili barwnych
- Fonty zamienione na krzywe
- Teksty i krzywe czarne tylko w kanale czarnym, z nadanym over-printem (nadrukowane)
- Rozdzielczość bitmap 300 dpi
- Teksty i elementy graficzne odsunięte min. 5 mm od krawędzi
- W reklamach spadowych, ze względu na klejony grzbiet, należy koniecznie odsunąć ważne elementy (np. teksty, logotypy) o minimum 12 mm od wewnętrznej krawędzi reklamy (linii cięcia)
- Spady 5 mm z każdej strony
- Maksymalne nafarbienie (TAC, TIL): 300%
- Logotypy, elementy graficzne, schematy, grafiki –w wersji wektorowej (skalowalnej)
- Warunkiem reklamacji jest dostarczenie proof kontraktowego
Akceptowalne formaty plików:
- PDF (Portable Document Format)
- EPS (Encapsulated PostScript)
- TIFF 300–600 dpi, z kompresją bezstratną